Pred desetimi dnevi se je iz Bruslja vrnil dr. Mitja Mori, ki je kot predstavnik TZS član ETU razvojnega odbora. Kot nam je povedal, je imel zanimive pogovore na temo amaterske reprezentance s predstavnikoma iz Belgije in iz Avstrije.
Mitja, kaj zanimivega si izvedel ?
»Veliko zanimivih idej o tem, kako vzpostaviti amatersko reprezentanco Slovenije v triatlonu. Tudi oni so imeli težave pet let nazaj, ko so začeli, saj se nihče ni hotel prijavljati na evropska in svetovna prvenstva v triatlonu za amaterje (age group). Sedaj pa imajo recimo Belgijci za prihodnje evropsko prvenstvu v Glasgowu evidentiranih kar 75 predstavnikov age group, kar je izjemna številka, saj tudi Belgija ni velika država.«
In kako deluje sistem v obeh državah ?
»Belgijci imajo izbrane 4, Avstrijci pa 5 tekem, ki so kvalifikacijske tekme za predstavnike age group za evropsko in svetovno prvenstvo. Med temi izbranimi tekmami imajo recimo takšen sistem, da so tekme v letu 2017, štejejo pa za uvrstitev na prvenstva v letu 2018. Ta sistem je dober, saj se amaterji tako lažje pripravijo in niso v časovni stiski.«
Kaj pa, če kdo zamudi ali se ne more udeležiti teh tekem ?
»Tudi za to so poskrbeli. Imajo tudi sistem late entry tekmovanje, torej tekmo v zadnjem trenutku, ki je na vrsti v začetku leta 2018. To pomeni, da se lahko tisti, ki so bili poškodovani ali kakorkoli odsotni na letošnjih tekmah, kljub vsemu uvrstijo na tekmovanja.«
Kakšen pa je sistem izbora ?
»Da se uvrstijo na tekmovanja, morajo biti amaterji na teh izbirnih tekmah med top 3 v svoji starostni kategoriji – tako je v Avstriji, pri Belgijcih velja uvrstitev med top 5. Nato dobijo vabilo od svojega age group selektorja in v enem mesecu se morajo odvzvati, ali bodo vzeli slot za evropsko prvenstvo ali ne. Če se ne odzovejo, se jih črta s seznama. To delajo zato, da sproti vidijo, kje so s tekmovalci in da lahko že dovolj zgodaj dobijo kakšne ugodne aranžmaje za pot in namestitev.«
Kako jim pri tem pomagajo njihove zveze ?
»Od zveze ne v Belgiji in v Avstriji tekmovalci ne dobijo nič, niti majice ne. Nekako so uspeli vzgojiti tekmovalce tako, da so zelo ponosni že na to, da so lahko na teh tekmovanjih. Treba je poudariti, da gre v primeru sprint, olimpik in long distance za tri razlina tekmovališča. V letu 2018 je v Glasgowu sprint triatlon, gre za tekmo, kjer je dovoljena vožna v zavetrju. Olimpik distanca pa je recimo na drugi lokaciji, in kjer ni dovoljena vožnja v zavetrju. To lahko seveda povzroči težave marsikomu, saj sta obe tekmi v nekaj dneh razlike in je treba na tekmo peljati dva kolesa.«
In kakšen je tvoj zaključek glede amaterske reprezentance ?
»Mislim, da glede na to, da so v Avstriji in Belgiji v zadnjih 3 letih uspešno štartali age group reprezentanco, mogoče ni odveč razmišljanje, da bi podoben sistem poskušali uvesti tudi v Sloveniji. Torej skozi nek sistem kvalifikacijskih tekem, ki so lahko tudi povezane s super pokalom, ki ga nameravamo uvesti. To je dobra ideja, res pa je, da zahteva enega človeka, ki bi bedel nad tem. V tem primeru bi imeli od 3 do 5 izbirnih tekmovanj, na njih se moramo osredotočiti in na podlagi teh rezultatov lahko naredimo reprezentanco.«
Kot član UO TZS pa je za razvoj ideje o amaterski reprezentanci Slovenije zadolžen Miro Kregar, predsednik TK Trisport Exoterm, zato smo z njim na to temo opravili krajši pogovor.
Miro, kdaj si prišel na idejo o amaterski reprezentanci Slovenije ?
»To idejo sem začel razvijati že pred časom, in sicer iz lastnih izkušenj. Kajti kdor se udeleži kakšnega evropskega ali svetovnega prvenstva, lahko vidi številna zastopstva ostalih reprezentanc držav, kot so Anglija, Nemčija, Francija, Belgija… Seveda je slovenskih triatloncev mnogo manj in temu primerno je proporcialno lahko pričakovati slovensko zastopstvo. Toda taka je naša realnost in na tem nivoju je treba delati.«
In kako si predstavljaš, da bi ideja delovala v praksi ?
»Zamislil sem si tako, da vzamemo recimo rezultate letošnjih treh državnih prvenstev (sprint, olimpik in dolgi triatlon). Sedaj je stvar debate – ali pozovemo nosilce medalj v AG reprezentanco, ostalim pa damo možnost sodelovanja, ali vzamemo ključ desetih ali dvajsetih odstotkov za prvouvrščenimi za povabljence, ali bo kakšna tretja možnost… V glavnem, tekmovalcem ponudimo možnost sodelovanja.«
In kdo bi o celotnem konceptu odločal ?
»Upravni odbor TZS bi se izjasnil glede koncepta reprezentance in ponujenih benefitov, potem bomo pa videli odziv. Vsekakor pa morajo biti kriteriji kar se da enostavni in lahko razložljivi/določljivi. Da ne bomo potrebovali »doktorirati« ob izračunavanju, ampak bo vsakomur takoj jasno, kako se lahko uvrsti v amatersko reprezentanco.«
Torej bi ideja o reprezentanci Slovenije zaživela v letu 2018 ?
»Ja, seveda, v letu 2018. Po DP v Poreču imamo sedaj vse potrebne rezultate, treba jih je samo vzeti pod drobnogled, narediti spiske, narediti promocijo med slovensko triatlonsko srenjo ter počakati na odzive. Vsaka ugodnost, ki jo bo ta reprezentanca imela, bo seveda povečala zanimanje zanjo. Naj si bodo to reprezentančne majice, ureditev prijav, prevozov in namestitev na prvenstvu ali zgolj naziv AG reprezentanta.«