Ljubljana, 6. julij 2017
Ena izmed prelomnih točk v razvoju triatlona se je zgodila v petek, 9. junija, ko je mednarodni OK uvrstil mešane štafete v program Olimpijskih iger leta 2020 v Tokiju.
»Odločitev je bila sprejeta celo mesec dni prej, kot je bilo napovedano, kar je zelo dobro za triatlon,«
razlaga dr. Mitja Mori, predsednik Programsko strokovnega sveta na TZS in član razvojnega odbora (Development committe) na ETU. Torej gre za tekmovanje 2 žensk + 2 moških, pri čemer gre za štafetno varianto super sprint triatlona. Vsak opravi razdaljo super sprint (300 m – 8 km – 2 km) sam, nato preda štafeto naslednjemu. Začne ženska, nadaljuje moški, nato spet ženska in na koncu moški. Tekmovanje v tem formatu bo za državno prvenstvo izvedeno v Kamniku v začetku septembra.
Vsak, ki dvomi o spektakularnosti, odmevnosti in zanimivosti tega tekmovanja, naj si ogleda spodnji prispevek, in verjetno bo hitro spremenil mnenje.
Dr. Mitja Mori pa nam je seveda z veseljem odgovoril še na nekaj vprašanj, povezanih s to za razvoj in za popularnost triatlona v prihodnje zelo pomembno odločitvijo.
Kako to, da so uvedli mešane štafete na OI leta 2020?
»Gre za prizadevanje ITU in predsednice Marisol Casado že kar nekaj časa. V ozadju gre tudi za promocijo ženskega športa in ideje, da moški in ženske lahko tekmujejo skupaj. In kar je najpomembnejše – končni rezultat je enako odvisen od obeh spolov. Gre za proces in na koncu verjamem, da bomo videli več športnikov v triatlonu na OI po letu 2020.«
Kaj to na splošno pomeni za razvoj triatlona?
»To pomeni dodatna olimpijska odličja v triatlonu in to je že odgovor na vprašanje. Seveda pa to pomeni dodatni spektakel, napetost, vzdušje. Tudi možnost trženja triatlona – mešane štafete se bodo namreč začele pojavljati na vseh kontinentih in na vseh državnih prvenstvih.«
Odločitev je verjetno pomembna tudi za Slovenijo…
»Seveda je pomembna tudi za Slovenijo, saj bo DP v mešanih štafetah v začetku septembra v Kamniku in verjamem, da bo spektakularno. In samo klub z najbolj kompletnim razvojem bo lahko konkuriral za sam vrh. Prvo tekmovanje in SP je bilo leta 2009, tekmovanje je bilo že vključeno na Olimpijske igre mladih 2014, Azijske igre in igre Commonweltha, v 2018 pa bo tudi na PanAmeriških igrah. Torej »boost« za triatlon v vseh pogledih.«
Število tekmovalcev na OI pa menda ne bo večje ?
»Da, res je. Kar se tiče OI, bo žal zaenkrat manj atletov, kot sem pričakoval. Osebno sem bil prepričan, da bodo dvignili število tekmovalcev, torej da se bodo nekateri pridružili zgolj na ekipni tekmi, a temu ni tako. Število tekmovalcev in tekmovalk ostaja 55 + 55 in iz te kvote se bodo sestavile štafete. Moram prav pogledati, koliko reprezentanc je imelo na prejšnjih olimpijskih igrah 2 moška in 2 ženski na štartu, saj bo to dalo odgovor, koliko štafet lahko pričakujemo v Tokiju. Mogoče je to le prvi korak k povečanju števila tekmovalk in tekmovalcev v triatlonu na OI leta 2024 in kasneje. Na nas v Sloveniji pa je, da delamo kakovostno in v smeri, da bomo tudi mi imeli 2 moška in 2 ženski na OI. Saj veste, kaj pravijo v triatlonu: »Anything is possible (Vse je mogoče, opp.)«