Štiridesetletni Velenjčan Mitja Tašler (okroglo obletnico je praznoval prejšnji teden), ki je od marca letos novi predsednik Triatlonske zveze Slovenije, si bo leto 2017 zapomnil kar po velikih življenjskih prelomnicah – nenazadnje je stopil tudi v zakonski stan. V preteklosti je veliko tekmoval v triatlonu, vodi tudi velenjski triatlonski klub, ki je znan po organizaciji julijske tekme v triatlonu na Velenjskem jezeru. Predsedovanje zvezi je vzel zelo resno, prepričan pa je, da gre slovenski triatlon po pravi poti v boljšo prihodnost.
Mitja, mineva prvih 9 mesecev od takrat, ko si prevzel vodstvo TZS. Se je mogoče v tem času zgodilo kaj nepričakovanega?
»Nič ni bilo nepričakovanega. Ta čas smo posvetili predvsem temu, da smo pogledali kaj, kje, kako, do kdaj in kdo bomo v prihodnje zagrizli in delali stvari, ki sem jih v svojem programu pri kandidaturi predstavil. Ogromno je stvari, ki jih en sam človek, pa čeprav je recimo sekretar TZS, ne more izvesti. Tu bo potrebna pomoč Upravnega odbora in strokovnih sodelavcev, odnosov z mediji, marketinga in vseh, ki smo s srcem in dušo v triatlonu. Leto 2018 je ključno za izpeljavo nalog in načrtov, ki smo si jih zastavili v vodstvu TZS. «
Imaš kaj konkretnega v mislih?
»Najprej je treba urediti slovenska pokalna tekmovanja. Uvesti in uspešno je potrebno izpeljati slovenski super pokal. Tu mislim tudi točkovanje, transparentno prikazovanje rezultatov vseh udeležencev v slovenskem pokalu, ažurno, on line, vedno dostopno itd. In seveda predvsem to, da bodo naši najmlajši in njihovi starši te informacije vedno dobili na naši spletni strani, ki se še vedno prenavlja in jo še vedno poskušamo izboljšati.«
Kako vidiš po 9 mesecih stanje triatlona v Sloveniji? Vemo, da nismo najbolj izpostavljen medijski šport.
»To je šport, ki zahteva celega človeka. Triatlon so trije športi, ki jih moraš dobro koordinirati, da jih spraviš v neko celoto. Triatlonec je organiziran človek. To vedno bolj opažajo mediji, podjetniki in tu je razlog, da se vedno več podjetnikov ukvarja s triatlonom. Postaja prestižen šport, kar tudi je. V Sloveniji počasi, ampak vztrajno raste, v svetu je pa že pravi bum, predvsem med uspešnimi ljudmi. Pri otrocih pa je pomemben zato, ker se skozi njega naučijo vztrajnosti in discipline.«
V Sloveniji je okoli 30 klubov. Kaj meniš, ali je to preveč ali premalo? Ali je recimo premalo klubov, ki bi se ukvarjali bolj z otroki?
»Klubov je dovolj, ampak nikoli ni dovolj. Moje mnenje je, da je bolje imeti manj, ampak tisto naj bo kakovostno. Klubi, ki delajo z otroki in z vrhunskim športom, so zame in za zvezo prioriteta. Nikakor pa ne zanemarjamo rekreacije in starejših, ki se vedno bolj vključujejo v triatlon in tudi na tem področju se obeta sprememba.«
Pomemben je vrhunski triatlon, saj je Tokio 2020 pomemben projekt tudi na TZS. Kaj lahko naredi TZS, da bo projekt še bolj prepoznaven, da bo v še večjo pomoč tekmovalcem, trenerjem?
»Zame in za ožje vodstvo je ključno to, da prepričamo podjetja, da v triatlonu vidijo svoj potencial in skupaj z nami in s tekmovalci promoviramo triatlon, vztrajnost, moč, dinamičnost in vzdržljivost z dotičnim podjetjem, ki goji podobno filozofijo.«
Olimpijske kvalifikacijske sezone so drage in najbrž bo TZS tekmovalcem pomagala s financiranjem ?
»Absolutno. V večinski meri smo še vedno odvisni od ministrstva in Fundacije za šport. Da bi našim kandidatom omogočili čim boljše priprave v tem olimpijskem ciklu, pa moramo pridobiti še dodatna sredstva in to je v tej sezoni naša prioriteta.«
Veliko poudarjaš projekt Triatlon je zabaven. Zakaj je ta projekt tako pomemben za razvoj triatlona v Sloveniji?
»Triatlon je zabaven je zelo simpatičen projekt, kjer triatlon predstavimo otrokom in njihovim staršem. Večina mladostnikov in otrok se pri tem projektu sploh prvič sreča s triatlonom in spozna, kakšen sploh je ta šport. Triatlon se v tem projektu predstavi na zabaven način. Otroci se udeležijo teh šolskih tekmovanj in tudi mi kot zveza lahko iščemo potencialne triatlonce, ki se želijo s športom ukvarjati profesionalno ali rekreativno.«
Pri otrocih ima triatlon veliko konkurenco v ostalih športih. V čem smo mi drugačni, boljši?
»Zame je triatlon in naša politika Šole triatlona drugačna od drugih predvsem po tem, da že od samega začetka slovi po tem, da je to igra. Vse preveč športnih panog prehitro usmerja otroke v trde in resne treninge, kar pa mislim, da je narobe. Otrokom je treba dati širino in s triatlonom jo dobijo. Plavajo, tečejo, kolesarijo ter s triatlonom dobivajo še ostale motorične sposobnosti. Tu je tista bistvena prednost triatlona in šole triatlona, ki jo lahko naša zveza in člani ter klubi ponudijo.«
Letos je bilo največje število tekem v akvatlonu, duatlonu in triatlonu za slovenski pokal. Drugo leto se jih obeta še več. Kaj je temu vzrok?
»Popularnost športa, odzivi javnosti, otrok, staršev, torej vseh, ki želijo malo drugačnosti. Triatlon je res drugačen in ponuja nekaj več.«
Poudarjaš, da je pomemben del triatlona rekreacija. S tem so povezane tudi licence TZS, ki jih je že prek 600. To je najbrž pomembno za razvoj ?
»Seveda, rekreativni triatlon je pomemben. Prva stvar je, da imamo vedno več članov, druga stvar pa je zdravo ukvarjanje s športom, kar triatlon vsekakor je. Triatlon vsebuje tri zdrave športe in starejši ko smo, lažje premagujemo stres. Res pa je, da se veliko lažje vključujemo v druge športe, če imamo to osnovno bazo pokrito in je zato rekreacija tako pomembna. Triatlon je prihodnost, ker so to ljudje, ki so dobro fizično pripravljeni in ki dajo nekaj nase.«
Kaj je tvoja želja v letu 2018 glede triatlona in TZS?
»Moja želja je, da smernice, ki smo jih postavili v letu 2017, realiziramo v letu 2018 in da zagotovimo dodatne finance za vrhunski šport.«