Da je Kamnik triatlonska prestolnica Slovenije, je splošno znano, saj v tem starodavnem mestu delujeta kluba z več kot 200 člani in s skoraj 150 licencami. V tem trenutku to predstavlja skoraj četrtino vseh licenciranih triatloncev v deželi na sončni strani Alp. Kakšen triatlonski utrip imajo v letu 2018 v mlajšem kamniškem klubu, v TK Utrip, smo se pogovarjali s predsednikom Urošem Semetom.

TK Utrip obstaja že četrto leto, ti si pa tretji predsednik. Nastali ste leta 2014. Kako vidiš razvoj kluba v teh letih?

»Zelo sem zadovoljen. Uspelo nam je narediti lepo strukturo kluba. Na začetku smo bili zelo podhranjeni pri mlajših članih, saj skupine do 10 let praktično ni bilo. Kategorija od 14. leta naprej je vedno problematična, ker je velik osip. S tem, ko nam je uspelo pridobiti mlade, smo si uspeli zagotoviti, da bo klub lahko živel, obstajal in nudil vadečim to, kar rabijo.«

Kje imate sedež in koliko imate danes članov?

»Sedež je v Kamniku. Licenc imamo 42, lani smo jih imeli 33. Članov imamo okoli 80. To je kar lepa številka. Imamo tudi nekaj rekreativcev, ki niso naši člani, ampak vadijo pri nas na naših vadbah. Imamo plavalne treninge, ki jih izvajamo v Kranju in v Kamniku. Imamo tekaško vadbo in vadbo za moč. Tukaj ni pogoj, da si član, ker se nam zdi, da pogojevanje članarine z vadbo ni primerno.«

V klubu imate razvito piramido od otrok dalje, kajne ?

»Tako je. Šola triatlona je pogoj, da si član. Tu so stari od 6 let dalje, trenutno ima najstarejši 20 let. Potem imamo kar veliko bazo okoli 45 otrok. Imamo tudi šolo plavanja in suho vadbo do šest let, v tej skupini pa je cca. 35 otrok. Ta številka vedno malce niha.«

 

To piramido je najtežje vzpostaviti. Kako vam je to uspelo ?

»Predvsem smo bili zagnani. In to še vedno smo, da ne bo pomote (smeh). Za preživetje kluba pa je bilo vzpostavitev piramide nujno potrebno.«

Koliko vas je trenerjev ?

»Dva, jaz in Miha Rojc. Sam opravljam še vlogo predsednika, medtem ko je Miha glavni trener. Pridružil se nama je tudi Primož Mav, ki nama pomaga, kjer je pač potrebno, medtem ko imamo pri šoli plavanja dodatne vaditelje.«

Prihodnje leto boste praznovali prvo petletko. Si z razvojem kluba zadovoljen, je to smer, ki si jo želel ?

»Da, gre v to smer. Cilj našega kluba je predvsem v tem, da so otroci v gibanju in da uživajo, seveda z roko v roki z vzgojo in z učenjem pravilnih tehnik. Ni pa glavni cilj recimo v skupini do 10 let, da že zdaj omenjamo nastope OI in SP. Otroci se morajo igrati, nato pa prek družbe pri nas ostanejo ali pa si najdejo drug šport. Pomembno je, da dobijo pozitivno izkušnjo pri ukvarjanju s športom, ki jim bo kasneje prav gotovo prišla prav.«

Kako gre vašima reprezentantoma, Maruši Klemenc in Marku Mandiču ?

»Maruša Klemenc je za zdaj na prvo mesto postavila študij, saj je na medicini, kar ji vzame veliko časa in energije. Mislim, da je pravilno izbrala, ker je dala prioriteto fakulteti. Medtem ko je Marku, ki bo prvo leto tekmoval kot član, prioriteta triatlon, kar nas veseli. Upam, da mu bo služilo zdravje.«

 

Je imel kaj problemov ?

»Malo je imel smole z zlomljenim prstom oziroma s kostmi v zapestju. Sedaj trenira normalno in je že v polnem pogonu, je bil pa slab mesec brez plavanja.«

Kdaj greste na priprave ?

»Priprave TK Utrip načrtujemo do 14. do 18. marca v Umagu. Vsako leto smo bili tam, ker nam hotelski kompleks in okolica omogočajo maksimalne priprave. Prvo leto smo bili na pripravah s TK Ljubljana, potem pa sami, Razen lani, ko se nam je pridružil tudi TK Velenje s par člani, na čelu s prednikom TZS Tašlerjem. Bili so zadovoljni s prikazanimi vadbami, zato se nam mogoče pridružijo tudi letos. Pričakujem pa, da nas bo na pripravah okrog 50.«

Boste v TK Utrip v prihodnje kaj okrepili strokovni kader ali vas je dovolj ?

»Za zdaj nam trenutne kapacitete ne dovolijo pretirane širitve. Kot na novoustanovljeni klub izpred nekaj let imamo tiste termine za treninge, ki nam jih dajo. Naša želja je, da zadržimo število članov ter se počasi širimo. Naši načrti niso povezani s tem, da bi hitro rasli, ampak želimo delati na kakovosti.«

Kakšni so tekmovalni cilji TK Utrip v letu 2018 ?

»Za mlajše starostne kategorije si želimo, da bi spoznali akvatlon, duatlon in triatlon, torej cici razdalje. Za starostne kategorije nekje do 14. leta si želimo čim večje udeležbe na tekmah slovenskega pokala in nabiranja izkušenj. Za starejše, kot je Mark Mandič, pa želim kakšen uspešen nastop tudi na članskih tekmah za evropski pokal.«

 

Leto 2020 se bliža, OI v Tokiu je pred vrati. Imamo realne možnosti, da dobimo kakšnega atleta na daljni vzhod ?

»Menim, da je to kar težka naloga. Kajti višji kot so ciliji, težje je. Izkušje od lani in predlani so nam pokazale, da lahko na tekmah najvišjega ranga hitro pride do smole, napake, poškodb.«

Zdi se, da se šele sedaj zavedamo podviga Mateje Šimic.

»Verjetno res. Kar je njej uspelo, torej praktično dve leti zadržati visok nivo tekmovalne forme na vseh celinah, kjer je nastopila, je zares neverjetno. To je sicer dosegljivo še komu drugemu, vendar moraš biti pravi tip človeka.«

Kaj to pomeni ?

»Hja, pri mlajših tekmovalcih je verjetno večji problem držanje prave forme skozi daljše obdobje. Predvsem pa bodo morali kandidati za OI pametno izbirati tiste tekme svetovnega ranga, kjer lahko dosežejo točke.«

Smo lahko optimisti ?

»Optimisti smo lahko vedno. Ne smemo pa biti razočarani in imeti preveč nerealne cilje. In seveda, ne smemo biti preveč »pametni«, če bo kakšnemu spodletelo. To je šport in še bodo priložnosti. Triatlon ti zmeraj ponudi novo možnost za dokazovanje in izboljšanje rezulatov.«