Gorenjska je že od nekdaj ena od zibelk slovenskega športa, v preteklosti znana po vrhunskih nogometaših, hokejistih, skakalcih, veslačih, plavalcih itd. In ker je triatlon eden izmed najhitreje rastočih športov doma in v svetu, lahko samo upamo, da bodo vrhunski triatlonci kmalu zrasli tudi na Gorenjskem.
Pogoji za to so idealni, saj imajo izvrstno športno infrastrukturo za tek in kolo, poleg tega imajo bogato tradicijo in uspehe v plavanju. To vedo tudi v največjem gorenjskem triatlonskem klubu, v TK Gorenjska iz Kranja, kjer že 14 leto zaporedoma orjejo ledino med množico športov v gorenjski prestolnici. Z Urško Ganc, 45-letno trenerko triatlona v TK Gorenjska in članico UO TZS, smo se pogovarjali o razvoju kluba in o pogojih, v katerih poskušajo preživeti.
Kdaj je bil klub TK Gorenjska ustanovljen?
» Ustanovljen je bil oktobra 2003. Ustanovili so ga ljudje, ki so takrat videli, da na tem koncu Slovenije manjka klub, ki bi povezal triatlonce in ljudi, ki bi nekoč radi postali triatlonci. Cilj je bil povezovanje.«
Ste edini klub na Gorenjskem ?
»Da. Nekateri člani iz tistega časa, ko je bil klub ustanovljen, še danes tekmujejo. Prišlo je polno novih ljudi, ki so se začeli zavedati, da obstaja šport, ki povezuje tri športne panoge.«
V Kranju in okolici imate super pogoje. Veliko imate zelenih površin, kar je idealno za kolesarske in tekaške treninge, imate pa tudi bazen…
»Res je, pogoji so dobri. Poleti zelo veliko plavamo na Blejskem jezeru, kjer imamo odprto vodo. Treniramo lahko tudi veliko vzponov s kolesom.«
Kdo je vodja kluba?
»Predsednik kuba je Matjaž Štibelj, jaz pa delam kot trenerka. Zaenkrat je zadosti en trener. Predvsem dajemo poudarek na plavanju, saj ima večina članov, ki pride, težave s plavanjem. Imamo skupne plavalne treninge, ki so vodeni v bazenu v Kranju, včasih tudi v Radovljici. Zraven bazena je štadion, blizu je narava, tako da se da teči v naravo direktno iz bazena. Treninge menjav lahko velikokrat naredimo tudi pri bazenu.«
Koliko članov trenutno ima vaš klub?
»Otrok trenutno nimamo, se pa o tem pogovarjamo. Če bi imeli otroke, bi potrebovali še enega trenerja. Odraslih je okoli 20-30. Jaz sem trenerka triatlona, imamo pa še dva licencirana vaditelja. Licenc imamo okoli 25.«
Meni se zdi, da je to zelo dobra podlaga za razvoj…
»Tudi meni se zdi. Res pa je, da se zadeve spreminjajo. Eno leto se nabere veliko ljudi, ki bi želeli trenirati. Problem je pri nas edino bazen pozimi, ker težko dobimo termine. Če bi imeli 30-35 plavalcev, bi zelo težko pokrili termine. Najbolj priljubljen termin je od 20:00-21:30 in ta je najbolj zaseden.«
Večina klubov si zastavi dva cilja: delo z otroki in kakšen dogodek. Kako je s tem pri vas ?
»Trenutno se o tem še nismo pogovarjali.«
Vas občina podpira? Dobita od njih kakšna sredstva?
»Da, dobimo nekaj malega, ni pa to kakšen presežek.«
Kaj pa šolski akvatlon, kjer bi bili prisotni otroci? Sliši se enostavno, a ni, saj je to kar zahteven projekt…
»V Kranju je ogromna ponudba različnih športov. Tudi v šolah se je sistem zelo spremenil. Včasih se je dalo kaj narediti znotraj podaljšanega bivanja, danes to ni več možno. Potem ti preostane bazen do 16. ure popoldne, nato pridejo vaterpolisti, plavalci in je bazen dobesedno zaseden. Otroke dobiti pred 16. uro pa je težko, saj starši delajo.«
Drugo leto imate 15 let, kar je lepa obletnica. Si že od začetka zraven? Kakšne plane imate za naprej?
»Ne, na začetku me ni bilo. Matjaž Štibelj pa je od začetka zraven, ker je eden od ustanoviteljev. Za bodočnost niti ni nujno, da bi imeli večje število člano in tekmovalcev. Glede na razmere je to sedaj kar prava številka. Kar se tiče otrok, če se bomo seveda odločili za to, bomo morali sodelovati z Zavodom za šport oziroma se dogovoriti za boljši termin.«
Kaj ti je všeč v triatlonu, da si v tem športu?
»Jaz sem prišla zraven kot plavalni trener. Dolga leta sem delala kot plavalni trener predvsem v vrhunskem plavanju in tam je bila stvar že zelo napeta s tekmami. Hkrati delam tudi v šoli, zato mi je vse skupaj postalo prenaporno. Postopoma sem začela delati s triatlonskim klubom in je bilo manj stresno. Rada delam v triatlonu zato, ker je raznoliko. Tekmovala nisem nikoli. Razlog je v tem, da imam eno ramo operirano, druga pa je tudi potrebna operacije, ker zaradi nje ne morem plavati. »
Imate kakšne znane tekmovalce?
»Zelo smo ponosni na Tomaža Šinka, ki se je 15 x uvrstil na Ironman Havaje. On tekmuje izključno dolge dirke. Zdaj je bil v Celovcu. Tomaž je tudi eden izmed ustanoviteljev. Imamo tudi uspešna dekleta. Pred kratkim se nam je priključila Neža Mravlje, ki ima za seboj izjemno tekaško zgodovino. Zdaj delava na plavanju in letos bo imela že prvo tekmo.«