Ljubljana, 18. november 2016
Z zaključno slovesnostjo v hotelu Sheraton na Brdu v Ljubljani je padel zastor na najuspešnejšo sezono v zgodovini slovenskega triatlona.
Zakaj najbolj uspešna, se odgovor ponuja sam po sebi: letos so na Triatlonski zvezi Slovenije zabeležili za 5 % več licenc, saj jih je bilo skupaj 615, na tekmah slovenskega pokala je bilo doslej največ tekmovalcev in gledalcev, dodaten čar triatlonski sezoni pa so dali slovenski uspehi v tujih triatlonskih vodah: Mateja Šimic je na svojem drugem nastopu na OI v Riu dosegla izvrstno 31. mesto, David Pleše je osvojil 17. mesto na SP v Ironmanu na Havajih, Denis Šketako je v poljskem Poznanu postal evropski prvak v dolgem triatlonu, medtem ko je med mlado gardo zablestel 18-letni Matevž Planko s sedmim mestom na mladinskem svetovnem prvenstvu v triatlonu v mehiškem Cosumelu in s tretjim mestom na evropskem prvenstvu v duatlonu v Kalkarju.
Zato niti ni čudno, da je med nekaj 100 udeleženci zaključne slovesnosti TZS v Ljubljani prevevalo dobro vzdušje, energija in prepričanje, da ima triatlon v Sloveniji lepo prihodnost.
Na slovesnosti je vodstvo TZS podelilo priznanja najboljšim triatloncem za rezultate na tekmah slovenskega pokala, in sicer od najmlajših do najstarejših. Kot absolutna zmagovalca slovenskega pokala v triatlonu sta najvišja priznanja v moški konkurenci prejela 20-letni Jaka Kaplan, član TK Riko Inles Ribnica (drugo in tretje mesto sta zasedla člana TK Trisport Exoterm, Matevž Planko in Žiga Podbevšek), v ženski konkurenci pa 22-letna Maruša Klemenc iz TK Utrip (drugo mesto je osvojila Tjaša Vrtačič iz TK Trisport Exoterm, tretje mesto pa Nina Mandl iz TK Multisport Krško). Kaplan in Klemenčeva sta osvojila najvišje število točk, za točkovanje pa je štelo pet najboljših uvrstitev v slovenskem pokalu.
Kot je po razglasitvi povedal Ribničan Jaka Kaplan, je to njegova druga zaporedna osvojitev slovenskega pokala. »Zmage sem vesel, čeprav se na ubranitev naslova nisem posebej pripravljal. Formo sem prilagajal in tempiral za vsako tekmo posebej, glede na počutje in zahtevnost. Zadovoljen sem tudi s tekmami na evropskem nivoju, tako da je ocena sezone zelo pozitivna,«
je dejal Kaplan. Ob tem pa poudarja, da je letos postal študent, kar je njegove plane za prihodnost malce spremenilo. Vsaj prvo leto na fakulteti bo več časa posvetil študiju, seveda pa bo še naprej ostal v triatlonskih vodah in bo skušal čim bolj usklajevati obveznosti na fakulteti s treningi in tekmami triatlona. Zelo zadovoljna je bila tudi Maruša Klemenc, ki je dejala, da jo je prva osvojitev slovenskega pokala v karieri presenetila, saj o tem ni razmišljala.
»Prav gotovo pa je sproščenost ena izmed tistih prvin, ki mi je v preteklosti manjkala. Pozna se, da sem letos pri tem naredila korak naprej. Z novim trenerjem in načinom treninga sem na tekmah bolj sproščena, ne obremenjujem se s tem, kaj misli okolica, ampak poskušam dati na vsaki tekmi posebej vse od sebe. To se mi je obrestovalo, za menoj je najboljša sezona v karieri in upam, da bo šlo tako tudi naprej,«
je zadovoljno razpredala Klemenčeva.
Mitja Mori, predsednik TK Telemach Ljubljana in že vrsto let eden izmed bolj prodornih obrazov vodstva TZS (nenazadnje je predsednik nadzornega odbora TZS in predsednik programsko-strokovnega sveta na TZS), se strinja, da je letošnje leto za triatlon v Sloveniji pomenilo velik korak naprej.
»Med drugim velja izpostaviti fantastičen uspeh Mateje Šimic, ki je z 31. mestom v Riu postavila enega izmed mejnikov v slovenskem triatlonu za prihodnost. V ozadju pa se vedno bolj kažejo mladi upi, če omenim samo Matevža Planka in Evo Skazo, ki sta dosegla odmevne rezultate tako v evropski kot v svetovni mladinski konkurenci,«
je dejal Mori. Ob tem poudarja, da ne velja zanemariti izjemno močno ekipo »dolgoprogašev« (Pleše, Modic, Kovačič, Šketako), ki je z odmevnimi nastopi na Ironmanih po vsej zemeljski obliki opozorila nase. Mori opaža, da se je v zadnjem desetletju zaradi kakovostnega dela v klubih baza perspektivnih triatloncev razširila in upa, da bo tako tudi vnaprej.
»Vsekakor imamo veliko perspektivo pri razvoju triatlona, ki pa jo je treba razumeti v pravem pomenu besede. Slovenijo lahko recimo pri razvoju triatlona primerjamo z Novo Zelandijo – nas je 2 milijona, njih pa 4 milijone. In tako majhne države recimo nikoli ne bomo uspele zgraditi pravo piramido triatlona, torej z velikim bazenom mladih tekmovalcev, iz katerih slej ko prej pride vrhunski tekmovalec. V Sloveniji to ne gre, mi pravzaprav »ribarimo« – tako poskušamo mlade talentirane triatlonce dobiti tudi skozi takšne projekte, kot so Dnevi slovenskega triatlona, ki bodo 3. decembra na Kodeljevem,«
je dejal Mori. Triatlon s takimi, tudi marketinško všečnimi projekti, dobiva na prepoznavnosti med mladimi atleti, ki lahko vidijo, da je triatlon zanimiv, naporen šport, v katerem pa se da tudi uspeti.
S sezono je zadovoljen tudi Mojmir Ocvirk, že peto leto predsednik TZS.
»Predvsem odlični mednarodni uspehi vrhunskih slovenskih triatloncev so tisti, ki so zaznamovali leto 2016, torej nastop Mateje v Riu ter uvrstitve ostalih na evropski in svetovni ravni tako v mladinski kot v članski konkurenci. To je en del zgodbe, drugi del zgodbe pa je dolgi triatlon, kjer imamo atlete v samem svetovnem vrhu,«
trdi Ocvirk. Ob tem poudarja, da je zelo pomemben del razvoja tudi razmah rekreacije v triatlonu oziroma udeležba na tekmah, ki je vsako leto večja, novi udeleženci pa poleg odlične rekreacije v tem vidijo tudi veselje in zabavo. Zato Ocvirk tudi zaradi pomena zdrave rekreacije in gibanja (nenazadnje triatlon sestavljajo plavanje, tek in kolesarjenje, ki so v Sloveniji zelo priljubljeni) vidi prihodnost triatlona v Sloveniji zelo svetlo.
Fotografije s prireditve si lahko ogledate v foto albumu na naši Facebook strani.