Ljubljana, 27. junij 2016
Povezava do videa oddaje na RTVSLO
Gosta legendarne oddaje Studio City in voditelja Marcela Štefančiča jr., ki je bila na sporedu v ponedeljek, 27.6. zvečer na TV Slovenija 1, sta bila predsednik Triatlonske zveze Slovenije, g. Mojmir Ocvirk, in nadarjena slovenska triatlonka ga. Jana Koradej.
Nastopila sta v zadnjem delu oddaje, govora pa je bilo o marsičem – o športu, rekreaciji, neoliberalizmu, zakaj se je pametno ukvarjati s triatlonom itd. Sama oddaja Studio City in pogovor z našima dvema predstavnikoma je beležila veliko gledanost, kar bo nedvomno doprineslo k prepoznavnosti triatlona v Sloveniji, ki je primeren za vsakogar in je pravi slovenski šport.
Marcela je najprej zanimalo, kako da Jana, ki beleži izjemne rezultate v akvatlonu (lani evropska prvakinja do U 23 ter podprvakinja v elitni konkurenci), ne bo nastopila na OI v Riu.
»Akvatlon še vedno ni olimpijska disciplina, sem pa od sobote dalje tudi bivša prvakinja in podprvakinja v Evropi v različnih kategorijah akvatlona, saj se mi na letošnjem EP v Franciji v akvatlonu ni izšlo po načrtih,«
je dejala Koradejeva, in dodala, da če želiš biti dober triatlonec, moraš imeti za vse tri discipline (plavanje, kolo, tek) vzdržljivost in moč, torej vse v enem paketu.
Mojmir je na vprašanje voditelja oddaje Marcela Štefančiča jr., ali je Triatlonska zveza Slovenije zveza ekstremnih Slovencev, odgovoril, da je triatlon zanesljivo slovenski šport, saj združuje vse tisto, kar Slovenci znamo v športu: plavati, kolesariti, teči.
»Moramo namreč vedeti, da se Slovenci učimo plavanja že v osnovni šoli, veliko se jih (nas) tudi ukvarja s tekom in kolesarjenjem. In če vse to združimo z idejo, da je triatlon ekstremni šport, seveda to potem postane nacionalni šport,”
je razložil Ocvirk, in ob tem dodal, da triatlon ni ekstremen šport, saj naredi triatlon šport le bolj zanimiv, razgiban in ni dolgočasen, saj se ni treba ukvarjati samo z eno športno disciplino. Ob tem je Ocvirk postavil zanimivo vprašanje: zakaj bi bilo bolj ekstremno tri ure se ukvarjati s triatlonom, ali pa samo teči dve uri, in v čem je razlika ?
Naslednje vprašanje Marcela je bilo: ali triatlon deluje katarzično in ljudi odvrača od političnega ekstremizma ?
»To je vprašanje, ki bi ga lahko dal za kompleten šport. Ampak ker si že vprašal za triatlon, lahko potrdim, da postaja ukvarjanje s tem športom vedno bolj pomembna dejavnost ljudi. Kajti če tukaj vpletemo vodilno misel tvojih oddaj, kritriko neoliberalizma, lahko rečem takole: če dovolj dolgo deluješ v praksi na način, tako kot triatlon povezuje tri športe, in je v njem vedno več izobraženih ljudi, ki so dobro pripravljeni, potem bodo definitivno ti ljudje spremenili v prihodnje svet na bolje, in to se že dogaja,«
je razložil Ocvirk.
Jana je na vprašanje, ali triatlon Slovenca očisti slabih, negativnih misli, dejala, da ima vsak športnik, ki se ukvarja s triatlonom, drugačen pogled na svet.
»Triatlon ti da nekaj pozitivnega, ideje, imaš čas razmišljati v vodi, na kolesu in na teku,«
je dejala Koradejeva. Mojmir pa je na vprašanje, ali da triatlon nekomu dovolj moči, vzdržljivosti, kondicije, ki so potrebna za današnji tempo življenja, odgovoril, da se prvič v zgodovini človeštva, torej tistega, ki ga poznamo in ga lahko spremljamo, dogaja, da ljudje, ki so dobro izobraženi, postajajo tudi bolj fizično pripravljeni. In sledilo je vprašanje Marcela: da so torej pripravljeni za življenje v neoliberalni državi ?
»Dokler tega ne morejo spremeniti, vsekakor,«
je dodal Ocvirk.
Na trditev voditelja, da te triatlon uči vzdržljivosti in orientiranosti na samega sebe, na svoj ego in jaz, in ne na kolektiv in solidarnost, je Jana odgovorila, da triatlon vedno bolj postaja tudi kolektivni šport, saj marsikomu pri plavanju nudiš podporo, pri kolesu si triatlonci pomagajo z vožnjo v zavetrju itd. Ali te torej triatlon, je bilo naslednje vprašanje Marcela za Jano, sili, da se ukvarjaš sama s sabo, da pozabiš na druge ?
Če tekmuješ za sebe, potem moraš misliti nase, saj kako boš drugače sicer tekmoval,
se ni dala zmesti Jana.
Ob trditvi Marcela, da je trend, ki ga zapoveduje sodobna neoliberala ideologija in politika (ukvarjaj se s sabo, ti si projekt, tvoj jaz je delniška družba, postani direktor svojega jaza itd.), pravzaprav triatlonski, je Mojmir odgovoril:
»Vem, ampak iz tovrstne družbene kritike vedno izpade pomemben element, to je dialektika. Vsak element, ki ga dovolj dobro obvladuješ, se obrne v tvojo stran. Zato trdim, da gre razvoj človeštva v to smer, da je pomembna dobra fizična pripravljenost in veliko znanja.«
Sledilo je vprašanje Jani: imate občutek, da ste direktorica svojega jaza ?
»Da. Že nasplošno rada vem, kaj kdaj počnem, rada sem organizirana.«
In če so poplave, potem lahko v službo priplavate, pritečete, prikolesarite, torej ste vedno pravočasno v službi, je bilo naslednje vprašanje ?
Da. Triatlonec vedno pride pripravljen v službo in nikoli ne zamuja,
je smeje dodala Jana.
Naslednje vprašanje za Mojmirja: ali triatlon zna pripraviti človeka za ta neoliberalni svet ?
»Seveda. In to za pravega človeka, ki bo ta svet, ki prav gotovo ni najbolj pravičen, spremenil.«
Ali je bazenov v Sloveniji premalo, je sledilo vprašanje Jani.
»Bazenov je kar dovolj, vendar niso vsi na voljo za treniranje triatlona,«
je odgovorila Jana.
Na vprašanje, ali bi potem potrebovali več bazenov, če bi slovensko gospodarstvo želelo, da Slovenci pridejo v službo pripravljeni, je Mojmir v zaključnem odgovoru voditelju oddaje Studio City Marcelu Štefančiču jr. dejal:
»Vidim, da bo potrebno uporabiti tvojo idejo in dopovedati ljudem, da je bazenov bistveno premalo. Recimo Novo mesto je veliko, pa nima pokritega bazena, Ljubljana kot prestolnica jih ima premalo. Vrhnika ga nima oziroma ga pravkar podira, imajo pa ga recimo v sosednjem mestu Logatec.«