Ribnica, 9. februar 2017
Lani poleti je triatlonski klub Riko Inles iz Ribnice praznoval 20-obletnico obstoja, in brez zadržkov lahko zatrdimo, da spada med najbolj stabilne in prepoznavne triatlonske blagovne znamke v Sloveniji.
Kot poudarja zakoniti zastopnik ribniškega triatlonskega kluba, 44-letni Damjan Kromar (45 let bo praznoval 16. novembra letos), živa legenda in ustanovitelj kluba, so v več kot 20-ih letih delovanja kluba prehodili trnovo, a uspešno pot.
»V sredini 90-ih letih sem se praktično edini v Ribnici ukvarjal s triatlonom, nekaj časa sem bil tudi član ljubljanskega triatlonskega kluba, bil sem tudi del zgodbe Novice Extrem. In ko sem se o triatlonu dodobra podučil v teoriji in v praksi, sem vedel, da je čas za ribniški triatlonski klub,«
razlaga Kromar, in v isti sapi dodaja, da sta ga takrat zanimala tako triatlon kot tudi drugi vzdržljivostni športi.
Ribničani torej zadnja leta niso znani le po suhi robi in po rokometnih uspehih, ampak tudi po triatloncih. Kromar je prepričan, da je prav ustanovitev kluba omogočila neko osnovo, da so začeli redno trenirati, uporabljati bazen v Ribnici, skratka, delovati v pogojih, ki jih zahteva delo v klubu.
»Takšno tradicijo triatlona, kot jo imamo v Ribnici, imata času delovanja samostojne Slovenije le še kluba Telemach Ljubljana in Trisport Exoterm Kamnik, na kar smo lahko ponosni,«
trdi Kromar. Obenem poudarja, da pri organski rasti kluba ne gre brez nihanj, saj se velikokrat zgodi, da se recimo v klubu »naredi« kakšen vrhunski tekmovalce, ki pa ga lahko hitri izgubiš v smislu, da preneha trenirati, se začne ukvarjati s kakšnim drugim športom itd. Klub takšnim nihanjem imajo stabilno članstvo, ki običajno niha za 10 do 20 %, tako da imajo rednih članov v zadnjih 20-ih letih med 70 in 80.
»Resno delo v klubu, saj nimamo samo člane in veterane, ampak tudi veliko mlajših tekmovalcev, dokazuje dejstvo, da bomo imeli v letu 2017 prek 50 triatlonskih licenc,«
pravi Kromar.
V ribniškem triatlonskem klubu so zadovoljni, ker počasi uresničujejo načrte, ki so si jih zadali leta 2010. Takrat so bili z vzgojo mladih triatloncev v Ribnici po Kromarjevih trditvah na nizkem nivoju, zato so se odločili za korenite spremembe. V klubu sedaj trenira 20 predšolskih otrok, prav tako tudi 20-osnovnošolcev (prvi trije razredi), kar se v Ribnici še ni zgodilo, posledično pa so bolj resno pristopili tudi h krepitvi trenerske ekipe. Glavni trener je Miloš Petelin, ki organizira celotno trenersko delo v klubu – tako recimo s predšolskimi otroci delajo mlajši vaditelji triatlona, ki morajo biti tudi pedagogi, zaželjeno pa je tudi, da obiskujejo Fakulteto za šport.
Ribniški klub je znan tudi po organizaciji odmevnih dogodkov – prvi bo na vrsti že v nedeljo, 12. februarja, in sicer zimski triatlon. Na podlagi vremenskih razmer pa se bodo dva dni pred tekmo odločili, ali bodo namesto zimskega triatlona organizirali kros duatlon (tek, gorsko kolo, tek). V začetku aprila bodo že 20-ič zaporedoma organizirali duatlon v Ribnici, ki bo štel tudi za državno prvenstvo.
»Vsa leta se trudimo, da bi duatlon organizirali na visokem nivoju, in veseli smo, da nam je to do sedaj uspevalo. Za v prihodnje nam je želja, da bi tekma imela več udeležencev tudi iz tujine,«
pravi Kromar. Velike načrte imajo tudi z organizacijo tekme v triatlonu v Kočevju (letos bo 10. junija), saj želijo, da bi se tekme vsako leto udeležilo nekaj 100 tekmovalcev iz Slovenije ter iz sosednjih držav. Letos bosta namreč v Kočevju kar dva državna prvenstva – sprint triatlon in pa državno prvenstvo slovenske vojske.
Kot je še na koncu poudaril Kromar, se v klubu držijo načela »hiti počasi«, in to bo tudi njihovo vodilo za naslednjih 20 let dela kluba. Držali se bodo preizkušenih receptov (kakovostni trenerji, delo z mladimi, organizacija dogodkov itd.), in prepričani so, da najboljši časi ribniškega triatlonskega kluba še prihajajo.