Ljubljana, 7. april 2017
V prostorih Olimpijskega komiteja Slovenije je Triatlonska zveza Slovenije pod vodstvom novega predsednika, 40-letnega Velenjčana Mitje Tašlerja, predstavila cilje za leto 2017.
Kot je poudaril Tašler, vstopajo v sezono 2017 z odlično tekmovalno popotnico iz olimpijske sezone, ter s pozitivno energijo novega vodstva TZS.
»Lani smo bili priča odličnemu nastopu Mateje Šimic na OI v Riu, Denis Šketako je postal evropski prvak v dolgem triatlonu, David Pleše pa je zasedel 17. mesto na SP v Ironmanu na Havajih. Na smemo pozabiti mlade garde, 19-letne Eve Skaze, 18-letnega Matevža Planka in 17-letne Tjaše Vrtačič, ki so dosegli odlične rezultate v mladinski kategoriji. Kot glavna aduta pa bi izpostavil Domna Dornika in Jano Koradej, ki sta naša prva kandidata za OI v Tokiu. Seveda se podobnih rezultatov nadejamo tudi letos,«je uvodoma povedal Tašler, in v isti sapi dodal, da je v svojem programu velik poudarek dal popularizaciji triatlona in delu z mladimi v slovenskih klubih.
Tomaž Lučovnik, sekretar TZS, pa je poudaril, da vstopajo triatlonci v novo olimpijsko sezono z namenom, da se okrepijo na področju stroke, želijo pa si tudi večje marketinške podpore v gospodarstvu. V letošnji sezoni se obeta tudi rekordna bera triatlonskih licenc (650) ter veliko tekem slovenskega pokala v triatlonu, duatlonu in akvatlonu na atraktivnih lokacijah (Koper, Bled, Portorož, Ljubljana, Celje, Velenje, Kranjska Gora itd.).
Nato so sledile predstavitve naših reprezentantov, ki so bili na tiskovni konferenci (Mateja Šimic, Domen Dornik, Matija Meden, Matevž Planko in Alen Kobilica), poleg nekaterih vprašanj novinarjev pa je pogovorni del vodil Tomaž Lučovnik, generalni sekretar TZS.
Tomaž: Mateja, priprava na sezono je verjetno drugačna kot lani, kajne ?
Mateja: »Letošnja sezona je drugačna, saj sem neobremenjena. Glede na to, da je za menoj osem let tekanja za točkami ter veliko treningov in tekmovanj, je sedaj očitna sprememba. Moj glavni cilj sezone je, da uživam v tem, kar rada delam. Še vedno sem dobra, kar sem dokazala na zadnji tekmi v duatlonu v Italiji, kamor sem šla zgolj za trening. Želela sem videti, kako so druge tekmice napredovale, pa sem videla, da sem še vedno zelo dobra in enakovredna trenutni evropski duatlonski prvakinji. V letošnji sezoni želim predvsem uživati. Treniram za prvi cilj sezone, to je EP v Avstriji. V prejšnjih sezonah se mi je na EP vedno nekaj ponesrečilo. Ali so bili to tehnični problemi, padci ali slaba taktika, da nisem naredila dobrega rezultata. Zato želim izbrisati te minuse in jih spremeniti v en velik plus.«
Tomaž: Domen, kaj pa tvoje misli za to sezono?
Domen: »Moja sezona, za razliko od Matejine, ne bo toliko sproščena, ker se začenja štiriletni cikel za nove OI. V Abu Dabiju, na moji prvi tekmi, sem imel težave z gumo in sem moral odstopiti. Zelo sem bil vesel, ker sem videl, da sem bil na plavalnem delu zraven najboljših. Tudi na kolesarskem delu, preden mi je spustila guma, sem se dobro počutil in mislim, da bi bil na teku dober. Za naprej si želim tekmovati na čim več tekmah svetovnih pokalov in kontinentalnih pokalov, da dobim točke, in pridem na rang lestvice, tja nekje do 100 mesta. Tako se lahko naslednje leto, ko se začnejo zbirati točke za OI, začnem nemoteno prijavljati na tekme. Želim tudi izboljšati lanski rezultat iz EP.«
Tomaž: Matija, zaradi študijskih obevznosti, ki jih imaš, je plan treningov za letos verjetno drugačen ?
Matija: »Moja sezona bo letos dosti okrnjena. Lani sem veliko časa posvetil temu športu, saj sem bil recimo na šestem mestu na EP v srednjem triatlonu. Letos se posvečam fakulteti, saj moram dokončati študij, kjer sem pred diplomo. Tako bo prvi del sezone bolj kot ne izpuščen, potem pa bi se rad osredotočil na drugi del sezone. Takrat bi rad naredil en dober rezultat na pol Ironmanu, torej v moji glavni disciplini. Računam na to, da se naslednje leto spet vrnem in da začnem trenirati skupaj z našimi dolgoprogaši, z Jarotom in z Denisom, tako kot smo lani. To se je super obneslo, kar se je pokazalo tudi na rezultatih. Letos bom tekmoval na krajših razdaljah v Bundesligi, predvsem v drugem delu sezone. Avgusta in septembra bom tekmoval na dveh močnih polironmanih v tujini.«
Tomaž: Matevž, kaj pa tvoja pričakovanja?
Matevž: »Sezono sem začel z veliko pripravami, bil sem tudi v Španiji. Družil sem se z močnejšimi ekipami. V Španiji sem bil na univerzi, potem sem treniral z avstrijsko reprezentanco. Priprave smo naredili dobre. Testi, ki smo jih opravili ta vikend, so pokazali nek napredek. Začel bom sezono tako kot vsako leto, z duatloni. Potem se bom malo umiril, ker imam letos maturo. Prva velika preizkušnja bo EP v Kitzbuhel- u. Lani nisem bil zadovoljen s tekmo, čeprav mi Kitzbuhel zelo leži, ker imam zelo rad Avstrijo. Udeležil se bom tudi nekaj tekem za članski evropski pokal, kjer bom poskušal doseči nekaj točk. Tekmoval bom tudi evropske mladinske pokale. Tu sem si že nabral nekaj izkušenj in moj cilj bo, da pridem na vsaki tekmi med prve tri. Zadnji vrh pa je mladinsko SP v Roterdamu, kjer sem bil lani sedmi. Letos upam, da bo rezultat isti ali pa še boljši. To je za moje zadnje leto v mladinski kategoriji.«
Tomaž: Alen, kakšna so tvoja razmišljanja za sezono 2017?
Alen: »Jaz tekmujem v elitnem paratriatlonu, ki je zaradi svoje specifike timski šport. Imam tri pomembne tekme. Maja gremo na Japonsko, kjer je prvič tekma svetovne serije, ki je po točkovanju takoj za SP. Potem sledi v juniju EP Kitzbuhelu in septembra še SP. Cilj je, da ostanem v vrhu. Zaenkrat mi uspeva in smo tam, kjer želimo biti, to je med prvimi štirimi na svetu.«
Tone Fornezzi-Tof, Nedeljski Dnevnik: : Z Matejo se srečujemo na vsake štiri leta. Ko smo imeli v vami pogovor pred Londonom, smo vas vprašali, da ste verjetno edina mamica, ki redno tekmuje v triatlonu. Takrat ste rekla, da je vaš sinko prej rekel kolo kot mama. Zdaj me zanima, ali ima že kolo?
Mateja: »Luka me že prepričuje, da bi rad imel že moje cestno kolo, ne samo gorsko kolo. Luka pravi, da je že dovolj star tudi že za na cesto. Kar zadeva mamice v triatlonu, jih je vedno več. Res je, da je že pol leta po olimpijadi, ampak je več kot deset odstotkov tekmovalk nosečih. Izgleda, da prihaja nova generacija. Štiri atletinje iz prve deseterice so noseče.«
Uršula Majcen, Radio Slovenija: Alen, kako je s temi kategorijami, ali bodo kakšne spremembe, da boš imel možnost nastopati na paraolimpijskih igrah?
Alen: »Lansko leto je bil paratriatlon kot šport prvič v Riu, vendar na žalost ne skupina, v kateri jaz tekmujem. Za Tokio 2020 pa bodo razširili število skupin. Letos bodo povedali, katere bodo te skupine. Mislim, da tu ni vprašanje, ker so že zdaj videli, da je bila storjena napaka. Paratriatlon se je zelo dobro odrezal v Riu in so bili vsi navdušeni nad samo tekmo.«
Zaradi priprav v tujini so manjkali nekateri vidni slovenski triatlonci. Tako se zaradi priprav v španskem Alicanteju, kjer je tudi članica kluba, tiskovne konference ni mogla udeležiti 23-letna Jana Koradej, ki je naš glavni ženski adut za OI v Tokiu. Najboljši slovenski dolgoprogaš, 33-letni Velenjčan David Pleše, je na pripravah v Bahrajnu, želi pa si izboljšati lansko 17. mesto na SP v Ironamu na Havajih. Hrastničan, 28-letni Denis Šketako, ki je lani postal evropski prvak v dolgem triatlonu, se nahaja na pripravah na Hrvaškem, letos pa si seveda želi ubraniti naslov evropskega prvaka.
Prva tekma slovenskega pokala bo že v soboto, 8. aprila, in sicer tradicionalni duatlon v Ribnici, kjer bo tudi državno prvenstvo, pričakuje pa se rekordna udeležba s približno 250 tekmovalci.
Foto: Tadej Majhenič