Abu Dhabi, 2. marec 2017
Eden izmed glavnih slovenskih kandidatov za nastop na OI v Tokiu leta 2020 je vsekakor 25-letni Trboveljčan Domen Dornik, ki skupaj s trenerjem, 34-letnim Celjanom Sandijem Ivančičem, po vzoru dvakratne slovenske olimpijke Mateje Šimic, piše svojo novo triatlonsko zgodbo o uspehu.
Skupaj s trenerjem sta opravila naporne zimske priprave, ujeli pa smo ju ravno na poti na letališče, preden sta odletela na prvo tekmo World Triathlon Series (WTS), ki bo v soboto, 4.3., v Abu Dhabiju, in bo prva izmed devetih tekem svetovne serije, na moškem olimpiku pa je na štartu 55 tekmovalcev. Vsi slovenski ljubitelji triatlona pa si bodo lahko Domna Dornika na tekmi v olimpik triatlonu ogledali tudi v neposrednem TV prenosu, ki bo na ŠPORT TV 1 v soboto ob 13. uri popoldne po slovenskem času.
Domen, kdaj si začel s pripravami na novo sezono ?
Domen:
»S pripravami sem začel takoj po koncu prejšnje sezone. Imel sem le en teden počitka, da sem se malo regeneriral, potem pa smo že začeli s treningom. Večinoma sem se do februarja, ko sem bil 14 dni na Kanarskih otokih, pripravljal doma, v Mariboru. Treningi so potekali normalno. Vmes sem imel malo problemov, ker sem se v začetku januarja poškodoval na kolesarskem treningu. Padel sem z gorskega kolesa. Deset dni nisem mogel teči, ker sem imel vodo v kolenu. Potem se je koleno pozdravilo samo od sebe. Novembra sem bil tri tedne tudi v Nemčiji. Vmes sem opravil dve tekmi v Maroku in v Jordaniji.»
Ampak pika na i so bili Kanarski otorki, kajne ?
Domen:
»Res je. Glavne priprave so bile v februarju, ko sem bil na Kanarskih otokih. To je bil tudi najtežji cikel teh priprav. Ta teden smo intenzivnost že malce spustili. Na otokih sem imel 25 ur treninga na teden. Intenzivnost in količina sta bili izjemno visoki. Kanarski otoki so res idealni za treninge. Tam je veliko športnikov na pripravah. Vse imaš blizu, bazen, teren za tek, ceste za kolo so zelo lepe in niso dolgočasne.«
Sandi, še tvoja ocena iz trenerskega vidika ?
Sandi:
»Ocena priprav je super v optimalnih pogojih, kot že zadnjih nekaj let. Dobro se je tudi malce umakniti iz stalnih tirnic in tudi od Slovencev, čeprav se je od Slovencev težko umaknii. V tem terminu je namreč na pripravah na Kanarskih otokih okoli 100 Slovencev. Včasih pride do manjše zasičenosti. Dejstvo je, da trener včasih potrebuje mir in poglobljeno delo z varovanci. Ko je veliko triatloncev na kupu, tega miru ni. Sicer je večje veselje, boljše vzdušje, ampak včasih rabiš tisti mir, da se zapreš v sebe, da poskušaš popraviti napake in v miru razmišljaš, kaj bi še lahko izboljšal.»
Lani je bila eksplozija dobrih rezultatov. Če gledata eno leto nazaj in zdaj, kako bi ocenila pripravljenost. Ali se to sploh da primerjati ali ne?
Domen:
»Jaz že lani, preden se je začela sezona, nisem imel občutka, da mi gre tako dobro. Rezultati so pokazali, da sem dobro pripravljen. Tudi sedaj vidim, da mi gre dobro, da sem dobro pripravljen, tudi tehnično. Pripravljenost se seveda pokaže na samih tekmah. Res nisem pričakoval takšnih rezultatov, kot so bili in zato tudi letos ne bi napovedoval rezultatov. Želim si, da bi bilo sicer bolje kot lani. Ampak se zavedam, da takšnih preskokov ne morem delati in da bo prav gotovo prišel tudi čas, ko se bo to napredovanje malce ustavilo. Jaz se počutim dobro in mislim, da lahko pričakujemo boljše rezultate kot lani. Komaj že čakam tekme, kaj pa bo to prineslo, bomo videli kasneje.«
Sandi:
»Glede na to, da je Domen zelo mlad tekmovalec, ima še zelo veliko rezerve. Če ne v samem treningu, pa vsaj v izkušnjah. Torej izkušnje iz samih tekem, koliko in kako tekmovati itd. V plavanju nekih rezerv ni, razen šprinterske hitrosti, to je tistih 100-200 metrov plavanja do boje. Na kolesu smo lani šele prvo leto začeli res močno delati, saj smo morali najprej urediti plavanje in tek, predvsem tehnično in zdravstveno, da ni prišlo do poškodb.»
Torej je pomembno za razvoj mladega tekmovalca, da se v čim večji meri izogne poškodbam ?
Sandi:
»Seveda. V teh letih mislim, da smo zamudili mogoče 14 dni treninga, pa še to ni bilo čisto brez gibanja. Največja težava pri Domnu je napredek oziroma vprašanje, kaj je ta napredek. On prav gotovo še napreduje v vseh treh disciplinah. Sam nivo tekmovanja, torej kako hitro prehaja iz nižjih lig na celinski in svetovni pokal, pa zdaj še WTS, je tak šok za njega, da bo dejansko potreboval nekaj tekem, da se na to navadi. Rang WTS in tudi SP je takrat, ko je dobro obiskan, tako konkurenčen, da si lahko v 10 tekmah v 10 dneh na 10 mestu ali pa na 50 mestu. Sprejeti je torej potrebno, da je od dneva odvisno, kje si v tej konkurenci, in tu bo zanj največji preskok. Moraš spoznati, da se je tudi za 30. ali 40. mesto potrebno močno boriti, medtem ko si recimo naslednji dan lahko že na 10 mestu. Da vidiš in sprejmeš, da ni vse stvar forme in pripravljenosti, ampak tudi od trenutka in dogajanja na sami tekmi.«
V soboto je torej na sporedu kakšna tekma?
Sandi:
»Je prva tekma WTS serije oziroma World Triathlon Series. To je prva izmed tekem za Svetovno prvenstvo. Zdaj ni več SP kot ena tekma, ampak je sestavljena iz 9 tekem, šteje se najboljših 6 rezultatov plus zadnja tekma, Grand final, ki bo letos v Rotterdamu. Zadnja tekma je konec septembra. »
Domen:
»Letos grem prvič tekmovati v svetovno serijo, lani pa sem bil prvič na tekmi svetovnega pokala.«
Kakšni so občutki, cilji?
Domen:
»Vse bom dal od sebe. Komaj čakam, da doživim to tekmo, malo je tudi treme. Veselim se sobotnega nastopa v Abu Dhabiju in upam, da bo čim več Slovencev navijalo zame v neposrednem TV prenosu.«
Kaj sledi po nastopu v Abu Dhabiju ?
Domen:
»Po prihodu domov grem še za 14 dni na priprave v Makarsko. Po krajšem postanku doma sledijo še ene priprave, potem pa grem najbrž v Chengdun-a na svetovni pokal. Nato se pa začne že sezona na polno.«
Kaj pomeni sezona na polno ?
Domen:
»To pomeni, da so večinoma tekme vsak teden ali na 14 dni. V bistvu sem ves čas po svetu.«
Sandi:
»Svetovni pokal je štartal konec februarja, v Cape townu. Ima veliko število tekem, mislim da jih ima celo 14 ali 16 plus seveda teh 9 iz svetovne serije.«
Na tekmah slovenskega pokala ne boš več tekmoval?
Domen:
»Tudi tekme slovenskega pokala imam v planu. Če bom imel čas, se jih bom udeležil.«
Boš nastopil na EP ?
Domen:
»Letos imam EP v olimpik razdalji v Kitzbuchelu 16. junija, konec maja pa je EP v akvatlonu v Bratislavi.«
Sandi:
»Domen bo letos šel na nekaj tekem WTS, kar je največji rang. V Abu Dhabiju štarta 25 tekmovalcev iz OI iz Ria in iz tekem ITU. Domen mora leta 2018 začeti loviti normo za OI, potrebno se bo navaditi na potovanja, saj je zahtevno, če si ves čas na poti. Ravno zato mora zdaj toliko potovati po tujini, da si nabere štartno pozicijo, da bo med prvih 100 na svetu, saj lahko potem štarta vsako tekmo. Zdaj je prišel zadnji na štartno listo.«
Domen, v Tokiu bi bil star že skoraj 29 let, kar so odlična leta za dobre triatlonske dosežke…
Domen:
»Če pogledam Tokio, je po eni strani vse skupaj še zelo daleč, ampak vseeno že zelo blizu. Veliko bo tudi odvisno od tega, kakšna triatlonska razdalja bo na sporedu. Zaenkrat še niso potrdili, ali bo olimpik ali šprint. Meni veliko bolj leži olimpik razdalja.«
Glavni cilj je torej doseči boljše rezultate kot lani, ali ne?
Sandi:
»Glavni cilj so samo OI. V letošnjem letu moramo zbrati dovolj točk, da pridemo med prvih 100 na svetovno rang lestvico. Zdaj ima Domen okoli 500 točk, potrebnih pa bo 1200 točk. Točke sploh niso vprašljive. Glavno je to, da se v teh letih ne poškoduje, drugo je seveda finančna plat. V kolikor bomo sponzorsko dovolj močni in če bo TZS lahko pomagala po najboljših močeh, potem ne bo problema. Podoben primer je imela Mateja Šimic. Če bi ona lahko šla na vseh 12 tekem SP, bi naredila veliko dobrih izzidov in bi imela OI že prej pod streho. Če pa imaš na izbiro zaradi denarja samo 5 tekem, pa moraš te tekme oddelati optimalno in je potem tekmovalec pod toliko večjim pritiskom. Domen že sedaj sodi med 30 do 60 najboljših na svetu. In bo tudi nastop v WTS v Abu Dhabiju pokazal, da je zraven. Mogoče mu na teku manjka kakšna minuta, ampak on je pripravljen na OI. Če se bo tja uvrstil, pa je odvisno še od kakšnega drugega dejavnika.«
Kako pa potekajo kvalifikacije za OI ?
Domen:
»To traja dve leti. Začne se 15. maja 2018, zaključi pa se 15. maja 2020.«
Trener vedno hodi na tekme?
Sandi:
»Ja, prisoten sem na 90 % tekem. Včasih pa gre Domen na tekme tudi sam, da vidi drugo plat. Preizkušamo zadeve. Dejstvo je, da v kvalifikacijah za OI ne bo toliko denarja, da bi bil vedno zraven, zato ga že zdaj navajamo, da na nekatere tekme hodi sam.«