Z novim kvalifikacijskim ciklom za olimpijske igre, ki bodo v Tokiu 2020, je Mednarodna triatlonska zveza (ITU) sprejela nekaj novih pravil oziroma posodobila obstoječa. Tista najbolj zanimiva so vezana na premierni nastop štafet na olimpijskih igrah ter nekoliko spremenjen sistem točkovanja za svetovno jakostno lestvico.
Za razlago in pojasnitev novih pravil smo povprašali člana UO TZS in trenerja triatlona Sandija Ivančiča, ki nam je poslal zelo podrobno razlago novih pravil.
SISTEM KVALIFIKACIJ ZA OLIMPIJSKE IGRE V TOKIU 2020
Kvalifikacijsko obdobje za posameznike ostaja 24 mesecev po sistemu 12 najboljših rezultatov, ki jih lahko tekmovalci dosežejo na WTS – velikem finalu, WTS – svetovnih serijah, ITU- svetovnih pokalih, kontinentalnih prvenstvih (za nas evropsko prvenstvo) ter tako imenovanem “Olympic test event”, ki je generalka na prizorišču olimpijskih iger eno leto prej.
Za mešane štafete se uvaja svetovna jakostna lestvica ter olimpijska jakostna lestvica, ki bo na koncu v veliki meri odločila, katere štafete potujejo v Tokio. Za kvalifikacije bo v zadnjih 22 mesecih štelo 5 najboljših rezultatov štafet, ki jih se lahko doseže na Svetovnem prvenstvu v mešanih štafetah, na Svetovni seriji mešanih štafet, ki se uvaja kot novost z letom 2018, na “Olympic test relay event” preizkušnji leta 2019 ter na kontinentalnem prvenstvu.
Znatna sprememba je tudi ta, da se je spremenilo razmerje točkovanja posameznih rangov tekmovanja. Tako bodo dirke Svetovne triatlonske serije (WTS) po novem zmagovalcu prinesle 1000 točk (prej 750), medtem ko tekme za Svetovni pokal še vedno prinašajo zmagovalcu 500 točk. Z povečano razliko so tako povečali težo dobrim rezultatov na tekmah WTS, saj je na teh tekmah konkurenca veliko večja kot na svetovnih pokalih.
SVETOVNA JAKOSTNA LESTVICA (ITU World Ranking)
Z novo sezono se bo spremenil sistem točkovanja za svetovno jakostno lestvico, ki se bo po novem imenovala ITU World Ranking, za katero pa bodo sedaj štele tekme vseh rangov – od WTG Grand Final do nacionalnih državnih prvenstev. Tudi tu je sprememba pri vrednotenju tekem WTS iz prej variabilnih od jakosti štartne liste od 750 do 900 točk na fiksnih 1000 točk ter WTS Grand Final iz 1200 na 1250 točk. Kontinentalni pokali pa bodo po novem imeli korekcijski faktor glede na jakost štartne liste in ne bodo vsi vredni 300 točk, ampak od 250 do 300 točk.
World Triathlon Series Grand Final 1250
Olympic Test Event 1250
World Triathlon Series events 1000
Triathlon World Cup 500
Elite Triathlon Continental Championships 400*
Triathlon Continental Cup 250*
U23 Triathlon World Championships 250
FISU World Championship 250
Junior Triathlon World Championships 200
U23 Triathlon Continental Championships 150*
Junior Triathlon Continental Champìonships 70*
Triathlon Regional Championships 70
Triathlon Development Events 70
Triathlon National Championships 50
*možno do 20% zvišanje točk, v kolikor je kakovostna štartna lista.
Zaradi tega se posledično ukinjajo kontinentalne jakostne lestvice, saj bo za nastop na vseh tekmovanjih (razen OI) kot glavni kriterij štela ITU World Ranking lestvica. Kontinentalne zveze pa lahko, v kolikor bodo želele, še obdržijo kontinentalne lestvice za interno uporabo.
TEKMOVANJA – SPREMEMBE
Zaradi želje po povečanju varnosti tekmovalcev se uvaja sprememba glede zmanjšanja števila štartnih mest. Tako se bodo na tekmah od kontinentalnih pokalov do finala svetovnega prvenstva štartna mesta zmanjšala za 5 nastopajočih v elitnih razredih, kar bo še zaostrilo boj za uvrstitev na tekme. Poveča pa se število nastopajočih na finalu svetovnega prvenstva v paratriatlonu, in sicer za 10 mest.
World Triathlon Series Grand Final 65
World Triathlon Series 55
World Cup 65
Continental Cup 70
Paratriathlon WTS Grand Final 110
Med pomembnejšimi manjšimi spremembami lahko omenimo še naslednje:
- neudeležba tekmovalca na “briefingu” bo pomenila štart tekme z 10-15 sekundnim zamikom štarta in ne več samo postavitev na konec štartne liste
- na kolesu bo dovoljeno imeti zavorni sistem z diski
- kaznovana bo vsaka pomoč tekmovalca drugemu tekmovalcu, ki bi le temu prinesla časovno prednost
- še bolj se bo uveljavljal Fair-play, saj bo plavalni del še bolj nadzorovan in vsakršno namerno prerivanje ali akcija, ki bo škodovala ostalim tekmovalcem, bo sankcionirana s časovno kaznijo
- obvezen opravljen zdravniški pregled in potrdilo o sposobnosti za tekmovanja bo obvezen za vse kategorije – od otrok do članov za nastope na ITU mednarodnih tekmovanjih
- v paratriatlonu bo odslej 9 kategorij, saj se kategorija PTVI (v kateri nastopa Alen Kobilica) ne bo več delila na 3 podkategorije. Bo pa ostala združena na OI, kjer bo podeljenih 6 kompletov medalj
Na spodnji povezavi pa lahko vidite tudi uradni video ITU za najav štafet na OI v Tokiu 2020.