Triatlon je edinstven šport, kjer na tekmovanjih nižjega ranga nastopajo elitni in veteranski tekmovalci z ramo ob rami.
Poleg nastopov elitnih triatloncev je vedno še organizirano prvenstvo po starostnih kategorijah – Age group. Petletne starostne kategorije dajo priložnost vsakomur, da se časovno pomeri na isti progi med sebi enako starimi, mlajšimi, starejšimi kot tudi elitnimi triatlonci. To je posebnost triatlona.
Vsakomur, ki se želi izkazati na ”bojnem polju”, je torej dana možnost, da postane ne samo državni prvak med sebi enako starimi, lahko postane tudi evropski ali celo svetovni prvak. In kar je tudi zelo pomembno – lahko tekmuje pod zastavo svoje države in v dresu državne reprezentance. To lahko storiš tako pri dvajsetih kot pri sedemdesetih letih. In njegov rezultat je zabeležen na svetovnem spletu med ostalimi iz celega sveta pod nacionalnim grbom.
V letu 2018 bo tako po sklepu UO TZS zaživela Amaterska triatlonska reprezentanca Slovenije v triatlonu oziroma AGR (Age Group Reprezentanca). V okviru novega Upravnega odbora Triatlonskega zveza Slovenije je za zagon AGR zadolžen Miro Kregar, ki je tudi selektor. Na to temo smo z njim opravili krajši pogovor.
Miro, kako si predstavljaš postavitev AGR v naslednjih 5-ih letih ?
»Torej, na TZS smo si z novim vodstvom zadali nalogo, da vzpodbudimo delovanje veteranskih skupin triatloncev. Vemo, da je triatlon specifičen šport, kjer elitni triatlonci tekmujejo z ramo ob rami veteranskim. In tako so organizirana tudi evropska in svetovna prvenstva. Na isti progi, sicer s časovnim zamikom, se vsak lahko pomeri s sebi enako starimi, mlajšimi, starejšimi in elitnimi triatlonci. To je čar triatlona. In na TZS si bomo prizadevali, da omogočimo to čim večjemu številu slovenskih triatloncev – torej da se pomerijo prvo na domačem dvorišču (državnih prvenstvih) in nato še na mednarodnem bojnem polju (evropskih in svetovnih prvenstvih).«
Prvo leto bo verjetno najtežje zagnati AGR, kajne ?
»Res je. Zato smo s pomočjo sponzorjev ustvarili res enkratne pogoje udeležbe, od sofinanciranja nakupa opreme do stimulacije ob doseganju zmagovalnih stopničk. Verjetno bodo prvo leto kandidati še malo tipali, počasi pa se bo zadeva prijela. Vedeti moramo, da večje (bolj razvite) triatlonske države (Anglija, recimo) pripeljejo na prvenstva tudi do 200 AGR udeležencev. Skupaj od 5 do 10 elitnih in 200 AGR. Si potem predstavljate, kako zgleda otvoritvena slovesnost in parada narodov ? «
Ali si način izbora povzel po kakšnih tujih vzorih ?
»Niti ne, saj tukaj ni potrebnega nekega velikega »doktoriranja.« Sam sem pred leti dosti sodeloval s predsednico angleške triatlonske unije, z ga. Sarah Springman (podpredsednico ITU), kjer so imeli že takrat zadevo dobro razvito. Za razliko od Angležev, ki s ponosom oblečejo nacionalni dres in vse stroške nosijo izključno sami, se mi je zdelo v Sloveniji pomembno, da bi lahko vseeno nekaj ugodnosti ponudili kandidatom – za začetni zagon.«
Zanimivo, kako si to zamišljaš ?
»Predvsem tako, da se jih postavi pred dejstvo – torej da se morajo najprej izkazati doma na državnih prvenstvih. Nato da nekaj dobijo, samo če se odločijo za nastop na EP ali SP. Nadalje se jim lahko sofinancira nakup opreme in nenazadnje se jih nagradi ob uspešnem nastopu. To je slovenski unikum, ampak pri mojih 55 letih in iz 33 letnih izkušenj v triatlonu vem, da smo Slovenci marsikje unikum, triatlonci pa še posebej.«
Kakšne odziv pričakuješ ?
»Če se bo prvo leto od 5 do10 triatloncev odločilo nastopiti na evropskem ali svetovnem prvenstvu, bo to že velik uspeh. V letu 2018 imamo dve tekmovanji v dolgem triatlonu relativno blizu – v Nemčiji evropsko in na Danskem svetovno prvenstvo. Če bo dovolj zanimanja, bi tja lahko odšli s skupnim prevozom, si organizirali skupno bivanje in drugo. Prijave bodo šle preko TZS, z njihovo pomočjo in v družbi ”reprezentančnih kolegov” je/bo vse lažje. Važno je zavedanje, da je nastop za državno reprezentanco čast, ki je ne more biti deležen vsak. Da je to rezultat dolgoletnega trdega dela in nastop na EP ali SP je kronski dogodek – če je pa še medalja okoli vratu, pa sploh.«
Kašen sistem izbire tekmovalcev imaš v mislih ?
»Sistem je postavljen tako, da se na osnovi rezultatov tekočega leta izbere reprezentanca za naslednje leto. Vsako leto znova. Vse podrobnosti so vsem na voljo v dokumentih TZS. Če bo zanimanje dovolj veliko, bo tudi sponzorsko sodelovanje s podjetji, ki so se odločile podpreti projekt, uspešno – tukaj bodo uspehi, objave in zadeva bo tekla. Če se bo krog kje prekinil, bomo stopili korak nazaj. Zato apeliram na vse slovenske triatlonce, da si za sezono 2018 postavijo vsaj en visok cilj – in delajo na tem, da ga dosežejo.«
Miro, kot običajno si zelo prepričljiv in projekt se zdi zelo realen.
»Res je, saj so Age group tekmovanja stalnica prvenstev v vseh razvitih triatlonskih državah. Tudi v Sloveniji jih imamo že vsa leta. Z nastopom novega predsedstva Triatlonske zveze Slovenije smo se odločili, da damo temu gibanju nov zagon. Da spodbudimo Age group triatlonce, da se udeležujejo tako domačih prvenstev kot tudi evropskih in svetovnih. Da ponesejo ime slovenskega triatlona po svetu. Čeprav smo majhni po obsegu, ni treba, da smo majhni po dosegu.«