V sklopu Dneva Talentov TZS je bilo v sklopu seminarja za trenerje izvedeno tudi zelo zanimivo predavanje o dopingu in o prepovedanih substancah, ki sta ga zelo dobro opravili dr. Nina Makuc in Aleksandra Pečavar, predstavnici organizacije SLOADO (Slovenska antidoping organizacija). Tako smo med drugim izvedeli, zakaj se SLOADO bori proti dopingu.
Kot sta povedali sogovornici na sobotnem predavanju, želijo zaščititi temeljno pravico športnikov, da sodelujejo v športu brez dopinga. S tem želijo spodbuditi zdravje, poštenost in enakopravnost športnikov po vsem svetu. Nekatere snovi in postopki pa so v športu preprosto prepovedani zato, ker vplivajo na izboljšanje sposobnosti športnika, ker ogrožajo zdravje športnika ter kršijo športni duh.
In kaj lahko športnik naredi sam ?
»Predvsem mora tekmovati pošteno, pametno trenirati in se zdravo prehranjevati. Vedno mora preveriti, kaj vsebujejo zdravila in prehranska dopolnila, ki jih jemlje. Športnik je sam odgovoren za vse snovi, ki jih najdejo v njegovem telesu. In najbolj pomembno – če mu kdo ponudi doping, naj odločno reče ne,« je poudarila dr. Nina Makuc.
Glavni pobudnik in organizator predavanja o antidopingu je bila dr. Neža Majdič, članica Upravnega odbora in vodja trenerske stroke v TK Logatec, ki nam je povedala:
»Veseli me, da nam je na tokratnem Dnevu talentov uspelo izpeljati izobraževanje o dopingu in o njegovih posledicah na zdravje. Kot večkrat rada povem, ima triatlon zaradi naporov, zahtevane vzdržljivosti in nasploh narave samega športa, visoko oceno tveganja za jemanje prepovedanih substanc. Ravno zaradi tega je zgodnje izobraževanje in seznanitev z negativnimi posledicami nujno. Pri zagotavljanju t.i. čistega športa nosimo del odgovornosti prav vsi, ki smo bili na izobraževanje vabljeni. V prvi vrsti so to seveda športniki, ki na žalost še vedno prepogosto podležejo obljubam o hitrem uspehu. Pomembno vlogo pri razvoju primernih etičnih vrednot in nudenju informacij s protidopinškega področja pa igramo tudi mi, trenerji in starši. Z udeležbo trenerjev sem zelo zadovoljna, morda nekoliko manj z udeležbo mladih triatloncev. Kot je bilo na predavanju večkrat poudarjeno, je v primeru pozitivnega vzorca vedno kaznovan športnik, ne glede na to, kako je prepovedana substanca prišla v njegovo telo. Na žalost večina še vedno ne pozna polne definicije dopinga, ne ve, kaj je t.i. terapevtska izjema, kako lahko prepovedana substanca pride v športnikovo telo… Najpomembneje pa je, da ne poznajo negativnih (dolgoročnih) vplivov na zdravje. Zavedati se morajo, da se po zaključeni športni karieri življenje ne konča. Zdravje je vrednota, ki jo na žalost cenimo šele, ko jo izgubimo. Moja želja je, da je bilo predavanje, ki smo mu bili priča, zgolj začetek izobraževanja (ne enkraten dogodek) mladih triatloncev in trenerjev v tej smeri. Kljub temu, da ima (kot rečeno) triatlon visoko oceno tveganja za jemanje prepovedanih substanc, ima še vedno dober ugled in naša naloga je, da tako tudi ostane. To bomo dosegli z rednim osveščanjem in izobraževanjem. Eno pomembnejših sporočil, ki so ga (vsaj tako upam) udeleženci lahko odnesli domov, je to, da naj ne bodo nikoli preveč zaupljivi in naj jih želja po hitrem uspehu ne premami. Za pomoč, mnenje in informacije se lahko vedno obrnejo direktno na SLOADO ali pa name.«
In za konec še, kaj sploh je doping ? Odgovor podajamo v desetihih točkah:
- Prisotnost prepovedane snovi v športnikovem vzorcu
- Uporaba ali poskus uporabe prepovedane snovi ali postopka
- Izogibanje odvzemu vzorca, zavračanje ali nepristop k odvzemu vzorca
- Nedovoljeno poseganje ali poskus nedovoljenega poseganja v katerikoli del postopka kontrole dopinga
- Kršitve v zvezi z lokacijo
- Posest prepovedane snovi ali prepovedanega postopka
- Trgovanje ali poskus trgovanja s katerokoli prepovedano snovjo ali postopkom
- Dajanje ali poskus dajanja prepovedane snovi ali omogočanja prepovedanega postopka
- Udeležba
- Prepovedano sodelovanje